Ove godine, Centar za devojke je u okviru 16 dana aktivizma uz saradnju Komisije za rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti, Super radia, Leskovačkog kulturnog centra i Medija Reform centra imao aktivnosti pod nazivom ZAJEDNO PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA / DEVOJKAMA / DEVOJČICAMA.
16 dana aktivizma borbe protiv nasilja nad ženama započele smo otvaranjem izložbe Feministička likovna akcija, u Leskovcu, 25.11. Deo radova na ovoj izložbi je nastao tokom prve Feminističke likovne kolonije u Sićevu, a deo radova je produkt konkursa objavljenih povodom MESECA BORBE PROTIV TRGOVINE LJUDIMA i KAMPANJE 16 DANA AKTIVIZMA PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA. Izložba je bila otvorena od 25.11. do 15.12. u Leskovačkom kulturnom centru. Na samom otvaranju izložbe bilo je prisutno 70-ak ljudi. Na otvarnju su govorile Radmila Lazarević Kostić – istoričarka umetnosti, Tatjana Nikolić i Silvija Mihajlović.
Tokom 16 dana aktivizma borbe protiv nasilja nad ženama, aktivistkinje, radioničarke Centra za devojke su imale ukupno 28 radionica na teme: “Prevencija nasilja nad ženama” i “ Prevencija trgovine devojkama/ženama”. Radionice je prošlo 283 devojaka iz škole za Tekstil i dizajn – Leskovac i Umetničke škole i škole “12.februar” iz Niša.
Centar za devojke je u ovom periodu imao tri ulične akcije. U okviru regionalne mreže mladih feministkinja, 26.11. devojke-žene su imale uličnu akciju u regionu ( Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija) sa jednom porukom “VIRTUALNO JE STVARNO”. Neke od organizacija koje nisu mogle zbog svojih obaveza da nam se priključe, uključile su tako što su pisale o akciji na portalima. U akcija je bila više jezična što je izazvalo različite reakcije naših sugrađanki/sugrađana.
02.12.je bila akcija povodom Međunarodnog dana ukidanja ropstva. Ovaj datum smo kako kao Centar za devojke , tako i kao Anti trafiking mreža obeležile i tom prilikom smo delile i pamflete sa osnovnim informacijama i kontaktima organizacija gde mogu potražiti pomoć.
Sledeći datum koji smo obeležile je 10.12. DAN LJUDSKIH PRAVA, čime smo i završile 16 dana aktivizma. Ovu akciju su imale sve članice Anti trafiking mreže u nekoliko gradovima u isto vreme.
Konferencija “Nasilje nad ženama/devojkama/devojčicama” održana je 7.12. Trajala je od 10-16h i sastojala se iz tri celine. Na konferenciji je učestvovalo 11 govornica i dva govornika a bilo prisutno preko 111 učesnica/ka. Tokom prvog dela govorile su predstavnice Incest trauma centra, dr LJiljana Bogavac I Dušica Popadić, o nasilju i seksulanom nasilju. Drugi deo konferencije je bio posvećen Relevantnim lokalnim akterkama/ima u bobri protiv nasilja nad ženama. U trećem delu konferencije govorile smo o SEKSUALNOM NASILJU U DIGITALNOM PROSTORU. U ovom delu su govorile predstavnica MUP-a iz Odeljenja za borbu protiv visoko tehnološkog kriminala inspektorka Gordana Vujisić kao i aktivistkinja Sanja Pavlović.
08.12. na pravnom fakultetu odražana je tribina pod nazivom: “ŽENE/MEDIJI/NASILJE”. Na tribini su govorile: Tatjana Obradović Tošić i dr Zorica Mršević. Tatjana Obradović Tošić govorila je o tome kako su žene prikazane na televiziji i u novinama i o rodnim ulogama žena. Dr Zorica Mršević je govorila o femicidu, tome šta ga karakteriše, zbog čega su žrtve žene i da li ima veze kojih su godina ili je to samo odlika patrijahata. Na posletku su učesnice bile pozvane da komentarišu, pitaju ili ispričaju neko svoje zapažanje / iskustvo. Na kraju smo se dogovorile da će naredne nedelje biti u Centru za devojke projekcija filma: “12-15%”. Tribini je prisustvovalo 20ak učesnica, od čega su dve iskazale interesovanje da postanu volonterke Centra za devojke.
Tokom 16 dana aktivizma našim aktivnostima je prisustvovalo preko 350 učesnica/ka.
Centar za devojke podržan je u okviru programa OSNAŽIVANJE ŽENSKIH ORGANIZACIJA I POKRETA U SRBIJI, BOSNI I HERCEGOVINI ZA BORBU PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA, koji Trag sprovodi u saradnji sa OAK fondacijom.