Uspešno je održana 10. Feministička likovna kolonija u Sićevu. Na koloniji je učestvovalo 10 umetnica iz Hrvatske i Srbije: Mirta Brkulj (Zadar, Hrvatska), Lea Čepić (Rijeka, Hrvatska), Nataša Tomić (Beograd, Srbija), Marija Jovanović (Beograd, Srbija), Tatjana Marticki Cvejin (Novi Sad, Srbija), Katarina Drenjanin (Obrenovac, Srbija), Dara Bošković (Babušnica, Srbija), Jovana Đorđević (Niš, Srbija), Mina Stefanović (Niš, Srbija) i Sanja Solunac (Beograd, Srbija).
Kolonija je započela okupljanjem i fotografisanjem ispred spomenika Nadeždi Petrović i predstavom u Tvrđavi, „OooKamenjene – Jelena Dimitrijević“, u režiji i izvedbi glumice, Dragane Jovanović.
Drugog dana kolonije, održana je radionica upoznavanja, na kojoj su umetnice imale priliku da se upoznaju sa istorijom Centra za devojke i Feminističke likovne kolonije i aktivističkim i umetničkim programom Centra za devojke, a mi sa njihovim stvaralaštvom, temama kojima se bave i inspiracijom koja ih pokreće. Nakon toga usledila je podela materijala, a potom su umetnice krenule sa radom. Uveče je u dvorištu kompleksa likovne kolonije, održana predstava „Nadežda Petrović – Autoportret u množini“, u režiji Dragane Jovanović i izvedbi Dragane Jovanović i Bratislave Milić.
Trećeg, četvrtog i petog dana kolonije, umetnice su imale priliku da prođu radionice Osnažujuće samoodbrane, koje je vodila Tatjana Nikolić. Naučile su komunikacionu formulu, 5 principa samoodbrane, 5 zahvata i 3 udarca za fizičku samoodbranu; naučile su kako da budu asertivnije i da kažu glasno „NE“, da prepoznaju potencijalnu opasnost, budu svesne svoje okoline, naučile su kako da izađu iz nasilne situacije, pobegnu i fizički se odbrane. Ostatak dana, umetnice su iskoristile za kreativni rad.
Šestog dana kolonije, umetnice su nastavile sa radom, a potom su učestvovale na radionici o rodno osetljivom jeziku, koju je vodila Sara Plazinić. Tom prilikom razmenile su svoje stavove i iskustva, razbile neke predrasude i saznale više o tome zašto je važno da koristimo rodno osetljivi jezik, kako on povećava vidljivost žena u javnom životu, kao i kakva je situacija u Srbiji sa Zakonom o rodnoj ravnopravnosti koji propisuje upotrebu rodno osetljivog jezika. Uveče su u kompleksu kolonije, imale priliku da pogledaju autorsku predstavu glumice i rediteljke Maje Mitić, „U Zagrljaju zaboravljenih“, koja govori o zaboravljenim ženama iz naše istorije, kulture i nauke, kao i ženama koje su ostavile uticale na autorkin profesionalni i lični put.
Sedmog dana kolonije, umetnice su privele kraju svoje radove i po tri svoja najbolja rada ostavile Centru za devojke.
Feministička likovna kolonija je dobila podršku od strane Švajcarske vlade, u okviru projekta “Kultura za demokratiju”, koji sporovodi Hartefakt fond.
Sve fotografije možete pogledati OVDE.