Uspešno je održana 9. Feministička likovna kolonija u Sićevu. Na koloniji je učestvovalo osam umetnica: Tamara Knežević (Novi Sad), Jelena Čuljić (Trstenik), Vanja Bajović (Čačak), Marija Jojić (Beograd), Sanja Solunac (Beograd), Marija Matović (Beograd), Anđelija Roglić (Raška), Isidora Marzano (Beograd).
Po dolasku u Niš, nakon tradicionalnog fotografisanja ispred spomenika Nadeždi Petrović, umetnice su se smestile u konak u Sićevu.
Prvog dana kolonije, umetnice su imale priliku da se upoznaju sa Centrom za devojke, kao i međusobno. Umetnice su pogledale film o Centru za devojke i dobile materijale za rad na koloniji, kao i publikaciju nastalu povodom 25 godina rada organizacije. Istog dana, pred umetnicama je izveden deo predstave „Ja sam emotivno biće“, koja govori o nasilju nad devojkama i ženama, trgovini ljudima, ženskim ljudskim pravima i iskustvima devojaka iz celog sveta.
Drugog, trećeg i četvrtog dana kolonije, umetnice su učestvovale u radionici osnažujuće samoodbrane, koju je vodila Tatjana Nikolić. Na radionici su naučile pet principa samoodbrane, komunikacionu formulu, kako da jasno i glasno kažu ne i postave granice, budu asertivne, prepoznaju nasilnu situaciju, budu svesne svog okruženja, odbrane se od verbalnog i fizičkog napada, pobegnu i potraže pomoć. Pored toga, naučile su i tri udarca i pet tehnika fizičke samoodbrane. Nakon radionica, imale su slobodno vreme, koje su mogle da provode stvarajući, družeći se, razmenjujući iskustva i odmarajući u prirodnom ambijentu Sićevačke klisure.
Petog dana umetnice su učestvovale na radionici o rodno osetljivom jeziku, koju je držala Sara Plazinić. Naučile su zašto je važno da koriste rodno osetljivi jezik kada govore o sebi i drugim ženama i kako da ga koriste. Imale su priliku da razbiju neke od predrasuda o rodno osetljivom jeziku i daju svoje komentare vezane za njegovu upotrebu i značaj. Kasnije u toku dana, usledila je proslava 9. rođendana kolonije, kao i rođendana jedne od učesnica. Duvale smo svećicu, poželele želje i uživale u torti i druženju.
Šestog dana, kolonije umetnice su nastavile sa stvaranjem umetničkih dela najrazličitijim tehnikama – slikanjem, grafikom, crtežom. U večernjim časovima, imale su priliku da vide predstavu-predavanje „U zagrljaju zaboravljenih“, koju izvodi glumica Maja Mitić. Predstava govori o značajnim ženama Balkana i ženskim ulogama koje je glumila Maja Mitić, o tome šta one znače za njen lični i naš kolektivni identitet i razvoj.
Feministička likovna kolonija u Sićevu nastala je iz želje osnaživanjem i promovisanjem mladih umetnica, kao i s namerom da se vizuelne umetnice srpske i regionalne scene više uključe u aktuelne feminističke teme, te da se međusobno povežu, ostvare saradnju i da im se pruži prostor u kome mogu slobodno da praktikuju svoju umetnost. Ova likovna kolonija, osnovana je 2015. godine, na 110 godina od osnivanja likovne kolonije u Sićevu, čija je osnivačica bila srpska slikarka i humanitarka Nadežda Petrović.
Feminističku likovnu koloniju podržale su OAK i Trag Fondacija i Global Fund for Women.
Foto: Marija V., Marta S., Tatjana N., Boban R.