Preko 3.700 građana/ki Dimitrovgrada, Leskovca, Aleksinca, Niša i Pirota videlo je performans Centra za devojke „Žensko groblje“, koji govori o femicidu. Onlajn, performans je videlo 13.540 ljudi.
Aktivistkinje Centra za devojke stajale su nepomično, obučene u crno, i na sebi nosile imena žena ubijenih od početka 2024. godine, a sa razglasa su se čula imena preko 450 devojčica, devojaka i žena ubijenih od 2010. godine do danas. Mnogo ljudi je zastalo i pogledalo performans od početka do kraja, fotografisalo, snimalo, neki su prišli da pitaju o čemu se radi, šta je femicid. Sugrađankama smo, u toku performansa, podelile flajere o femicidu, na kojima su točak moći i kontrole, koji govori o svim taktikama i oblicima nasilja koje nasilnik koristi pre nego što nasilje dosegne vrhunac i dođe do femicida, kao i najčešći mitovi o femicidu i njegova definicija.
Nakon performansa, u svakom od gradova održana je tribina o femicidu, u saradnji sa lokalnim nevladinim organizacijama (Nezavisni ženski centar u Dimitrovgradu, Žene za Mir u Leskovcu, Udruženje Romkinja NADA u Aleksincu, Ternipe u Pirotu). Na tribinama su govorile aktivistkinje, predstavnice ženskih nevladinih organizacija, istraživačice, zaposlene u državnim institucijama, poput Centra za socijalni rad. Bilo je reči o tome šta je femicid, kako se razlikuje od homicida i šta ga definiše, zašto on treba da postane posebno krivično delo, kako dolazi do femicida i šta mu prethodi, kako se on mođže sprečiti adekvatnom reakcijom institucija, boljom procenom rizika i zaštitom žene, na koji način mediji mogu da nanesu štetu, ali i sto tako i da doprinesu borbi protiv femicida i budu saveznici, kako građani/ke mogu da doprinesu borbi protiv femicida. Prisutnim građankama smo podelile flajere o femicidu.
Od početka 2024. ubijeno je najmanje 10 žena, od strane njihovih partnera i najbližih muških srodnika. Femicid je ubistvo žene samo zato što je žena. Povezano je sa diskriminacijom žena, nejednakom raspodelom moći između muškaraca i žena, predrasudama i nasiljem nad ženama.
Tribine i performansi su organizovani i realizovani u okviru projekta „Zaustavimo ubijanje žena – za bolju zakonsku regulaciju femicida“, koji ima za cilj da doprinese da se femicid u Srbiji prepozna kao posebno krivično delo, o kom će se voditi zvanična statistika. Kroz ulične performanse, tribine, anketu i kampanju o femicidu, Centar za devojke će raditi na podizanju svesti javnosti o femicidu u pet gradova na jugu Srbije i podsticanju građana/ki da se uključe u zagovaranje promena. Ovaj projekat finansijski podržava Rekonstrukcija Ženski fond.
Foto: Marta S.
Sve fotografije možete videti OVDE.
Video iz Pirota možete pogledati OVDE.
Prilog sa TV Caribrod pogledajte OVDE.