Centar za devojke je u oktobru mesecu, povodom obeležavanja "Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima," organizovao više aktivnosti:
Osim u Nišu, tokom oktobra meseca članice AT mreže, su mesec borbe protiv trgovine ljudima, obeležile različitim aktivnostima, i to u Vlasotincu, Vršcu, Užicu i Beogradu.
Trgovina ljudima je teško krivično delo i ozbiljan društveni problem, jer najdrastičnije ugrožava osnovna ljudska prava—pravo na život, pravo na izbor, pravo na slobodu kretanja.
Kada neku osobu prodaju ili kupuju, sa ciljem da je iskoriste, tako što je primoravaju na seksualne odnose, prošnju, rad u kući, krađu ili brak, govorimo o trgovini ljudima.
Važno je zati da ljudi ne dospevaju u ovakvu situaciju zato što su glupi, lakomisleni ili naivni, već zato što ih je neko prevario i zloupotrebio njihovo poverenje i pretvorio ih u svoje žrtve. I važno je znati da se radi o organizovanom kriminalu. Ne postoji portret žrtve. Jedina karakteristika je da dve trećine žrtava trgovine ljudima ima prethodno iskustvo nasilja u porodici.
Zvanične statistike ne ukazuju na prave dimenzije problema. Prosečan broj identifikovanih žrtava po godini je oko 100, što je tek 10 odsto realnog broja žrtava.
U Srbiji je, od 2000. do 2013. godine, prema zvaničnim podacima, identifikovano 739 žrtava trgovine ljudima. Od početka 2014. do jula, od strane Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima u Srbiji je identifikovano 88 žrtava trgovine ljudima! Broj žrtava 2013. godine- 92 od kojih su 88 bile državljanke Srbije .
Za 11 godina, koliko postoji krivično delo trgovine ljudima u našem zakonodavstvu, samo je jedna žrtva dobila naknadu štete. U 2013. osuđeno je 47 osoba, a najveći deo slučajeva se prekvalifikuje u drugo krivično delo.
Jedan od načina da se informišete o trgovini ljudima i o tome kako da se zaštite, da proverite ugovore i oglase za ponuđeni posao ili šlolovanje, i da prijavite sazanja o trgovini ljudima, možete na sledeće telefone:
Sos Astra telefon 011 785 0000
Centar za zaštitu trgovine ljudima 063 610 590
Evropski broj za nestalu decu 116 000
NVO Atina 011 322 00 30
Centar za devojke 018 203 033
Informiši se! Budi na oprezu! Ne dozvoli da postaneš žrtva trgovine ljudima! AT MREŽA
Pre nego što krenete na put:
- Informišite se u ambasadi zemlje u koju treba da idete o procedurama i dokumentaciji koja vam je potrebna
- Proverite da li je agencija preko koje idete legalna
- Nabavite kontakte naše ambasade ili konzulata , kao i nevladinih organizacija u zemlji u koju putujete
- Ne prihvatajte usmene dogovore, a potpišite ugovor koji razumete
- Ostavite fotokopiju svih dokumenata i svoju najnoviju fotografiju roditeljima, prijateljima, osobi od poverenja pre nego što otputujete
- Pasoš nemojte davati nikome sem službenim licima, a dobro je imati sakrivenu fotokopiju istog
Informisanost je najbolja prevencija!